• Tagi

 • « | Home | »

  Kasetony sufitowe

  | 2009

  abcd

  Kasetony sufitoweKasetony sufitowe

  Materiał, z którego wykonuje się kasetony, to polistyren spieniony lub ekstrudowana pianka polistyrenowa.

  Kasetony robi się jedną z trzech metod: tłoczenia, wtryskiwania lub ekstruzji. Ta ostatnia jest nieco lepsza od dwu pozostałych. Kasetony z ekstrudowanej pianki polistyrenowej (wytwarzane właśnie metodą ekstruzji) wyglądają inaczej niż zwykłe – ich powierzchnia jest gładka, bez śladu charakterystycznych perełek.

  Oprócz szczególnie gładkiej powierzchni, te kasetony mają ciekawe wzory (np. faktura kamieni lub drewna) oraz są barwione farbami odpornymi na ścieranie i trudno płowiejącymi pod wpływem słońca. Ponadto, ten rodzaj pianki trochę skuteczniej ociepla i tłumi dźwięki.

  Wymiary, faktury, wzory

  Najbardziej popularne są kasetony kwadratowe – o wymiarach 500 x 500 mm i grubości od kilku do kilkunastu milimetrów. W sprzedaży są także prostokątne – o wymiarach 165 x 1000 mm – czyli tzw. panele sufitowe. Niektóre firmy oferują także kasetony w kształcie sześcioboku.
  Wzorów i faktur mamy do dyspozycji kilkaset. Powierzchnia kasetonów może być biała, pokryta wzorzystym laminatem lub kolorowym nadrukiem. Najczęściej spotykane są białe, niezadrukowane kasetony. Nierzadko spotyka się również faktury imitujące drewno lub kamień (np. marmur).
  Sposób mocowania

  Kasetony sufitowe możemy układać na: suche tynki, beton, płyty gipsowo-kartonowe, płyty wiórowe i powierzchnie drewniane. Podłoże powinno być twarde, suche oraz w miarę gładkie i chłonne – aby klej dobrze się go trzymał. Kasetony styropianowe przyklejamy bezpośrednio do sufitu. Zanim zaczniemy kleić, rozplanujmy układ kasetonów tak, aby te, które przytniemy, znalazły się w miejscach mało widocznych – np. nad szafą albo regałem. Przygotujmy też kasetony i ozdobne listwy o nietypowych wymiarach, przycinając je ostrym nożem.
  Producenci zazwyczaj polecają kleje odpowiednie do swoich wyrobów. Są to najczęściej kleje szpachlowe, na bazie żywic akrylowo-styrenowych. Przytwierdza się nimi elementy wykończeniowe – do styropianu i innych materiałów izolacyjnych (wełna mineralna i szklana, korek, filc, płyty pilśniowe itp.). Kleje żywiczne, charakteryzujące się krótszym czasem wstępnego wiązania, polecane są szczególnie do przyklejania listew sufitowych i rozet ze styropianu do podłoża betonowego, ceglanego, tynków, drewna i płyt wiórowych.
  Klej nanosimy na odwrotną stronę kasetonu, najlepiej w pięciu punktach. Następnie ostrożnie przykładamy kaseton do sufitu i lekko go dociskamy. Tam, gdzie kasetony stykają się ze ścianą, przyklejamy ozdobne listwy. Miejsce, gdzie zawiesimy żyrandol można ozdobić rozetą.
  Czyszczenie

  Kasetony możemy czyścić zarówno na sucho – miękką szczotką lub szmatką, jak i na mokro. Woda z dodatkiem detergentu ułatwi usuwanie zabrudzeń. Białe kasetony, które nie mają gładkiej powierzchni (wytłaczane), jeśli je zaniedbamy, po pewnym czasie trudno doczyścić. Możemy je malować farbami wodnymi – emulsyjnymi albo akrylowymi.

  Więcej informacji na muratordom.pl


  Kategorie: Kasetony |

  Tagi : , ,

  brak opinii »

  podobne produkty

  Opinie o produkcie